Moc dźwięku

O tym, że śpiewanie skutecznie wpływa na poprawę naszego zdrowia

Dr Simon Opher, lekarz rodzinny pracujący na co dzień w Gloucestershire zwrócił się z apelem do swych kolegów i koleżanek po fachu, by zaczęli przepisywać śpiewanie jako środek na ogólną poprawę zdrowia i dobrego samopoczucia. Dr Opher zauważył, że pacjenci, którzy zaczęli śpiewać, zapisując się np. do chóru pojawiali się u niego coraz rzadziej. Dr Opher zaczął obserwować to zjawisko i zauważył znaczną poprawę stanu zdrowia u osób, które zaczęły śpiewać. Podzielił się on swoimi odkryciami z innymi specjalistami na Festiwalu Nauki w Cheltenham. Zauważono, że śpiewając, zwiększamy przepływ krwi w poszczególnych częściach mózgu.

Pacjentom cierpiącym na demencję jest to bardzo potrzebne. Podobną poprawę zauważono u pacjentów z chorobą Parkinsona. Dr Opher podkreśla, że te odkrycia to zaledwie początek odkryć dotyczących leczniczego działania śpiewania na zdrowie człowieka. Dr Opher jest przekonany, że śpiew może pomóc, i to w znaczący sposób w wielu konkretnych chorobach. Dr Daisy Fancourt, naukowiec i badaczka tych zagadnień z University College London również podkreśla, że związek pomiędzy sztuką i zdrowiem, mający swój początek tysiące lat temu jest nie do zakwestionowania. Śpiew poprawia pracę serca, reguluje ciśnienie krwi, poprawia nastrój i przeciwdziała i wręcz leczy depresję. „W ciągu ostatnich dwudziestu lat pojawiło się wiele badań naukowych i konkretnego materiału dowodowego potwierdzającego dobroczynny, wręcz leczniczy wpływ śpiewania na zdrowie,” twierdzi Dr Daisy Fancourt. Jej zdaniem śpiewanie ma wyjątkowy dla nas potencjał, gdyż wymaga zaangażowania emocjonalnego, które prowadzi do tak ważnej dla zdrowia samoregulacji emocji, która jest kluczowa dla zdrowia zarówno fizycznego jak i mentalnego. Śpiewanie w grupie z kolei wymaga od nas wyjścia z domu, czyli wyjścia poza zaklęty krąg siedzenia na krześle czy kanapie i nawiązania interakcji z innymi ludźmi, co osłabia poczucie izolacji. Przepisując śpiewanie, lekarze przepisują skuteczny lek, a przy okazji zalecają zabawę, a nie skomplikowaną medyczną procedurę.

A tak przy okazji, śpiewać może każdy…ale to temat na inny wpis.

Read more: https://metro.co.uk/2019/06/06/gp-calls-singing-prescribed-alternative-medicine-9837860/?fbclid=IwAR1dyUli2CyIqRwpdq1hMCh2enOMlwix93V-8ju2diN036LEPI8bJN9YF8A#share-item-0-443?ito=cbshare

Twitter: https://twitter.com/MetroUK | Facebook: https://www.facebook.com/MetroUK/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.