Koncerty Kamertonowe, O kamertonach

Czy fazy Księżyca mają wpływ na nas i na nasze życie?

Zdecydowanie tak.

Księżyc ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, emocje i potrzeby. Rządzi naszymi nastrojami. Są one zmienne, tak jak i nasz Srebrny Glob. Gdy dopada nas postawa: „znowu mi się nic nie chce i nie mogę się zebrać w sobie do konkretnego działania,” to warto sprawdzić w jakim cyklu jest Księżyc, gdyż to on może na nas oddziaływać właśnie w taki sposób. Nasze ciało, nasz umysł i nasz duch są wówczas w zgodzie z tym, co się dzieje na niebie. Nie oznacza to oczywiście, że mamy się od razu ekstremalnie poddawać takim nastrojom. Warto je rozpoznać, nazwać, zrozumieć i mieć świadomość tego, jak w danej chwili Księżyc na nas wpływa. Możemy wówczas dokonać świadomego wyboru tego, jakie podjąć działania, które są zgodne z jego i naszą energią. Dzięki temu unikniemy frustracji i zmuszania się do czegoś, co nam w danej chwili nie służy.

W cyklu Księżycowym jest czas na to, by wychodzić z działaniami na zewnątrz i jest też czas na zwrócenie się bardziej do środka, na podsumowania, przemyślenia, planowanie, a czasami bujanie w obł

okach. Tego wszystkiego potrzebujemy do życia w równowadze. Po co mocować się z sobą i z energią tego pięknego ciała niebieskiego. Życie zgodne z energią Księżyca to życie w zgodzie z sobą.

 

Czy brzmi to nieco abstrakcyjnie? Czy życie zgodne z cyklami Księżyca to nie jakieś nieokrzesane, prymitywne mrzonki; powrót do ciemnogrodu? Otóż nie. Zdecydowanie nie! Materiał dowodowy jest na tyle poważny, że właśnie ze względu na niego naukowcy postanowili zbadać związek pomiędzy Księżycem a organizmem ludzkim. W ten sposób powstała tzw. teoria „biologicznych pływów”. Nasze ludzkie organizmy podlegają owym biologicznym pływom.

To Księżyc i jego grawitacja powodują występujące na Ziemi pływy morskie, czyli przypływy i odpływy mórz i oceanów. Pływowe siły grawitacyjne istnieją dzięki temu, że wody po stronie zwróconej ku Księżycowi są przez niego silniej przyciągane niż te po stronie przeciwnej. Siły te „rozciągają” oceany, nadając im kształt elipsy. Powstają wówczas dwa „wybrzuszenia” – obszary podwyższonego poziomu morza – po dwóch stronach Ziemi: zwróconej ku Księżycowi i przeciwnej, a obniżenie w miejscach prostopadłych do nich. Zwróćmy uwagę na to, jak potężne i jak konkretne jest to działanie Księżyca na wodę znajdującą się na Ziemi. Tymczasem ludzkie ciało składa się w 80% z wody, wobec czego podlega temu samemu mechanizmowi przypływów i odpływów powodowanych grawitacyjnym przyciąganiem Księżyca, co morza i oceany. Skoro grawitacja Księżyca w tak potężny sposób oddziałowuje na wodę mórz i oceanów, to czy jest możliwe, by nie oddziaływała ona na wodę znajdującą się w ludzkich organizmach?

Istnieje także pogląd, że zmiana zachowania człowieka uwarunkowana jest zmianą pogody, a tę z kolei determinuje w dużym stopniu Księżyc. Według jeszcze innej teorii, mechanizm zegara biologicznego i synteza melatoniny są uzależnione od poświaty księżycowej.

Specjaliści ze Szpitala Psychiatrycznego przy Uniwersytecie w Bazylei zbadali w warunkach klinicznych grupę ponad trzydziestu wolontariuszy. Badania wykazały, iż w czasie pełni Księżyca ludzki organizm działa w 30 proc. inaczej niż podczas pozostałych faz. Pełnia powoduje bowiem między innymi zmniejszenie poziomu melatoniny w organizmie. W praktyce oznacza to, że trudniej nam wówczas zasnąć i wyspać się. Kluczowa dla regeneracji organizmu faza REM skraca się średnio o 20 minut w każdym z kilku jej cyklów.

– Nasze wyniki potwierdziły, że Księżyc faktycznie wpływa na nasz organizm, nawet jeśli nie jesteśmy świadomi jego fazy – twierdzi Christian Cajochen z Uniwersytetu w Bazylei. Naukowiec podkreśla, że praca jego zespołu jest pierwszym tak kompleksowym i profesjonalnym badaniem związku między zmianą faz Księżyca a funkcjonowaniem ludzkiego organizmu. Zdaniem szwajcarskiego naukowca siłą jego badań jest to, iż przed ich rozpoczęciem nie zakładano żadnej dotychczas utrzymywanej tezy.

W związku z tym, jak duży wpływ wywierają cykle Księżyca na nas, nasze samopoczucie i nasze życie, postanowiłam dostroić się do tego cyklu i organizować regularne Kamertonowe Koncerty Księżycowe, mające na celu dostrojenie nas do naturalnego cyklu Księżycowego, czyli do samych siebie i naszych autentycznych potrzeb. Serdecznie zapraszam!

Pierwszy Kamertonowy Koncert Księżycowy – Nów w Pannie odbędzie się już 9 września. Szczegóły tu.

 

 

4 myśli w temacie “Czy fazy Księżyca mają wpływ na nas i na nasze życie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *