O kamertonach

O ścisłym związku między ciałem a emocjami/emocjami a ciałem

Czy spotkała/e/ś się z określeniem: „coś mi leży na wątrobie?” Dziś krótko o tym, że nasze narządy gromadzą emocje i o tym, jakie emocje lokują się w poszczególnych narządach.

Czy to jest ważne? Oczywiście. Nieprzetworzone i niewyrażone emocje odkładają się w naszych narządach, w naszym ciele, tworząc blokady energetyczne uniemożliwiające bądź upośledzające prawidłowy przepływ energii w ciele. Pracując z kamertonami narządowymi, gdy dostrajam poszczególne narządy do stanu zdrowia i harmonii, tak naprawdę, dostrajam nie tylko narząd, ale i emocje, które są w nim zlokalizowane. Dostrajając narząd, dostrajam też psychikę. Piekę co najmniej dwie pieczenie na jednym ogniu.

Według Traditional Chinese Medicine World Foundation:

Wątroba i pęcherz żółciowy związane są z gniewem; serce i jelito cienkie z radością; trzustka i żołądek z nadmiarem myśli, zamyśleniem, melancholią; płuca i jelito grube gromadzą smutek; a nerki i pęcherz moczowy specjalizują się w strachu.

1. Serce i jelito cienkie: radość i szczęście

Według tradycyjnej chińskiej medycyny, radość i poczucie szczęścia to emocje, które ściśle wiążą się z tymi dwoma organami.

Serce reguluje przepływ krwi i kontroluje pracę naczyń krwionośnych oraz jelita cienkiego, które jest z kolei odpowiedzialne za wchłanianie niezbędnych do przeżycia składników odżywczych.

 

Radość i uczucie szczęścia to przyjemne i zdrowe emocje, ale nie w nadmiarze. Ich nadmiar może spowodować: rozdrażnienie i nerwowość, prowadzić do tachykardii, bezsenności, zaburzeń koncentracji uwagi. Nadmierna radość obciąża serce i jelito cienkie, co upośledza przepływ krwi i zaburza proces wchłaniania składników odżywczych.

2. Wątroba (liver) i woreczek żółciowy (gallbladder) – złość

Złość i uczucie wściekłości jak również wszystkie emocje pochodne są ściśle powiązane z tymi organami. 

Złość prowadzić może do żalu, frustracji, zirytowania, wściekłości, agresji, poczucia rozgoryczenia, zgryźliwości. Stąd powiedzenie, że „coś mi leży na wątrobie.” Osoby mające problem w przetwarzaniu złości często mają problemy z wątrobą. Choć korzeń tych problemów może być ulokowany jeszcze gdzie indziej, w innej emocji i, tym samym, innym narządzie. Gdy nasza wątroba i nasz woreczek żółciowy gromadzą dużo złości, tracimy energię energię, cierpimy m.in. na bóle głowy, zawroty głowy, wysokie ciśnienie.

Jeśli wątroba dobrze pracuje, jesteśmy pełni energii i optymizmu.

3. Żołądek i śledziona – nadmiar myśli, zamartwianie się, melancholia, zawieszanie się, nadmierna refleksyjność

Podczas, gdy żołądek trawi pożywienie, śledziona tworzy część układu limfatycznego. Dzięki temu pomaga zwalczać infekcje i utrzymuje równowagę płynów w organizmie.

Kto cierpi na choroby i dolegliwości powiązane z tymi organami, zazwyczaj jest spokojny ale wykazuje trudności z podejmowaniem decyzji. Równowaga energii w obu tych organach zwiększa w nas współczucie i empatię, również do samych siebie. Jeżeli masz więc tendencję do zawieszania się, trudno ci podejmować decyzję, może to być kwestia potrzeby dostrojenia żołądka i wątroby.

4. Płuca i jelito grube – rezerwuary smutku

Organy te są powiązane z melancholią, smutkiem i cierpieniem.

Płuca są odpowiedzialne za wymianę gazową organizmu. Jelito grube z kolei uczestniczy w procesach trawienia, wchłaniania składników odżywczych oraz utrzymywanie odporności organizmu.

Jeżeli w Twoim organizmie wystąpiły problemy z tymi organami, być może jesteś człowiekiem ceniącym sobie swoją niezależność i racjonalne myślenie, ale masz tendencję do zamykania się w swoim własnym świecie ze względu na zgromadzony w tych organach smutek i cierpienie.

Może się to objawić rozmaitymi objawami fizycznymi, takimi jak astma, brak lub nadmiar apetytu, uczucie ciężkości na klatce piersiowej, osowiałość i osłabienie.

5. Nerki i pęcherz moczowy – gromadzą strach

Nerki są połączone z uczuciem strachu, niepokoju, przerażenia. 

Nerki odpowiedzialne są za oczyszczanie krwi z toksyn i produktów przemiany materii. Pęcherz moczowy z kolei gromadzi mocz i kontroluje jego wydalanie.

Osoby, które odczuwają bóle w krzyżu, osłabienie i inne objawy, być może przechodzą właśnie przez sytuację, która stwarza w nich uczucie niepewności.

Nerki związane są też z wiarą w siebie i zaufaniem wobec siebie.

Jeżeli czujesz niedostatek wiary w siebie, wydaje ci się, że jesteś niekompletny/a, niedoskonał/y/a, masz poczucie, że mogł(a)byś coś zrobić lepiej, ciągle się za coś krytykujesz, potrzebujesz dostrojenia nerek i pęcherza moczowego. A gdy popracujesz nad poczuciem własnej wartości, pomożesz nerkom i pęcherzowi moczowemu.

Ciekawe…nie sądzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *